Artykuł przygotowany wspólnie z partnerami medziobites.lt i 15min.lt

Artykuł przygotowany wspólnie z partnerami medziobites.lt i 15min.lt
Słoneczne dni zachęcają do lunchu, kolacji i śniadania kawowego na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz jeszcze tarasu w swoim domu, jak twierdzi Tomasz Sakalauskas, menadżer firmy „MDS terasos”, możesz łatwo stworzyć go samodzielnie. A wtedy – na jego utrzymanie i „przebudzenie” z hibernacji będziesz musiał poświęcić zaledwie kilka godzin w roku.
Cena w dużej mierze zależy od rodzaju wybranego drewna
Na tarasy najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe lub sosnowe. Dlaczego? Martynas Janėnas, szef firmy „Međios bitės”, twierdzi, że stosunek trwałości do ceny tych desek jest najlepszy. Według niego zamontowany i całkowicie niekonserwowany taras z desek sosnowych lub świerkowych wytrzyma około 10 lat, ale jeśli co roku poświęcimy przynajmniej kilka godzin na jego pielęgnację, może posłużyć 15 lub 20 lat.
Zdjęcie „Međios bitės”/Taras wyposażony jest w deski tarasowe dostarczone przez „Međios bitės”.
„Sosna impregnowana deski tarasowe są przyjemne w dotyku dla stóp, nie nagrzewają się latem i pięknie komponują się z elewacją domu. Dodatkowo impregnowane deski są zabezpieczone przed gniciem, grzybami i szkodnikami drewna. Taras można wykuć z różnych gatunków drewna, należy jednak pamiętać, że piękno, wygoda, trwałość i cena będą zależeć od wybranego gatunku drewna” – mówi M. Janėnas.
Poszukując desek i desek (materiałów do budowy tarasu) znajdziesz zarówno drewno już impregnowane, jak i nieimpregnowane.
„Jeśli mówimy o produktach sosnowych lub świerkowych, to w każdym przypadku produkty należy zaimpregnować, zwłaszcza jeśli taras jest montowany na zewnątrz. Impregnacji nie wymaga jedynie drewno modrzewiowe lub drewno poddane obróbce termicznej (drewno termoutwardzalne). Konstrukcję tarasu należy zmontowane z drewna poddanego impregnacji próżniowej, jeśli chcemy, aby konstrukcja wytrzymała tak długo, jak deski tarasowe” – ostrzegał kierownik firmy dostarczającej drewno.
Jeśli taras będzie zlokalizowany w miejscu o większym natężeniu ruchu, pod drzewami lub w innym zapylonym środowisku, zalecamy wybór desek o płaskiej powierzchni.
Zastanawiasz się, czy masz wystarczający budżet na montaż tarasu? Według M. Janėnas koszty tarasu w dużej mierze zależą od rodzaju wybranego drewna.
„Koszt montażu ekonomicznego tarasu waha się od 80 do 90 euro za metr kwadratowy – w tę kwotę wliczam zarówno prace montażowe, jak i materiały, jeśli np. montowane są deski tarasowe impregnowane sosną, a następnie po montażu smarowane olejem. Jednakże, gdyby zamontowano deski tarasowe z egzotycznych gatunków drewna, cena mogłaby wzrosnąć do 150-400 euro za metr kwadratowy” – mówi M. Janėnas.
Powtarza, że aby taras służył długo Tobie, Twoim dzieciom, gościom i zwierzętom, trzeba będzie go co roku olejować – a ta praca stanie się corocznym obowiązkiem, niezależnie od rodzaju tarasu. drewno, które wybierzesz na swój taras.
Firma „MDS terasos” foto/MDS terasos posiada taras
Kształt deski: ryflowany czy gładki?
Większość sprzedawanych desek tarasowych posiada rowki – są to tzw. deski ryflowane. M. Janėnas wyjaśnia, dlaczego taka obróbka desek jest konieczna.
„Odpływ nieznacznie zmniejsza poślizg, gdy deski tarasowe są mokre. Z drugiej strony deski tarasowe o żebrowanej powierzchni są trudniejsze w utrzymaniu: w szczelinach gromadzi się kurz, który później jest trudny do czyszczenia. Deski o gładkich powierzchniach są są bardziej praktyczne, czyli wymagają więcej czasu w utrzymaniu i odnowie. Dlatego też, jeśli taras będzie znajdował się w miejscu o większym natężeniu ruchu samochodowego, pod drzewami lub w innym zakurzonym środowisku, zalecamy wybór desek o gładkiej powierzchni. doradził ankieter.
Konstrukcję tarasu należy zmontować z drewna poddanego impregnacji próżniowej.
Według niego sosnowe deski tarasowe sprzedawane przez „Međios bičiau” są specjalnie produkowane w taki sposób, aby klient mógł sam wybrać: układanie gładkie lub żebrowane stroną do góry. Statystycznie 60% klientów wybiera stronę gładką, a 40% – prążkowaną.
Jeśli budżet na to pozwala, możesz wybrać deski „Royal” impregnowane próżniowo gorącym olejem (podgrzanym do 70-80 stopni). Wtedy zarówno kolor, jak i zabezpieczenie deski tarasowej utrzymują się przez około 5-7 lat. W ten sposób można uniknąć corocznej konserwacji tarasu przez tak długi czas.
Zdjęcie firmy „MDS terrasos”. / Taras montowany na ukryte wkręty CAMO
Taras można zamontować na płytkach, betonie lub dachu
Tomas Sakalauskas, menadżer firmy” MDS Terasos ”, przypomina, że taras można zamontować nie tylko na trawie, ale także na kostce brukowej i na dachu domu.
„Budownicy domów instalują tarasy z kostki brukowej, motywując je łatwiejszą konserwacją. Jednak po kilku latach część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że płytki są materiałem zimnym i niewygodnym. W tym przypadku zamiast zwykłych pali betonowych należy zastosować cokół – regulowany podpora, która wypoziomuje płaszczyznę – do wyposażenia podstawy i konstrukcji tarasu. Cokoły pełnią funkcję słupków tarasowych, a na nich umieszczane są słupki i – jak zwykle – montowane są deski tarasowe” – powiedział T.Sakalauskas.
Fot. MDS Terasos. /MDS Menedżer Terasos Tomas Sakalauskas
Kiedy masz już słupki tarasowe i mocowania do nich, możesz z łatwością samodzielnie przykręcić do nich deski tarasowe. Ostatnio popularny stał się niewidoczny system mocowania. Zmienia sposób przykręcania desek tarasowych – wkręty nie są gwintowane od góry, a od boków, nachylone pod kątem 45°.
Olejek przez cały rok wystawiony jest na działanie słońca, wiatru, deszczu i śniegu, dlatego co roku należy odnawiać jego warstwę.
„Po co to konieczne? Czasami na to pytanie odpowiadam pytaniem: przecież nie pamiętamy już czasów, kiedy podłogi w pokojach w domu też były przybijane od góry, prawda? Nie znamy żadnych przyjaciół ani znajomych w czyim domu podłoga byłaby w ten sposób przybijana? – śmieje się T. Sakalauskas – Powiedziałbym, że przez długi czas nikt nie myślał o innym sposobie mocowania desek tarasowych. I ja Przyznam, że skoro wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do pracy w ten sam sposób, na początku nie ufaliśmy tej metodzie mocowania, przyzwyczajaliśmy się do niej przez kilka lat.
Zdjęcie firmy „MDS terrasos”. /CAMO ukryty sposób montażu
Firma „MDS Terasos” zleciła wykonanie badań laboratoryjnych w Zakładzie Laboratorium Drewna KTU w celu sprawdzenia niezawodności tej metody mocowania. W specjalnej komorze deski mocowane za pomocą wkrętów CAMO były wielokrotnie nawilżane i suszone, symulując w ten sposób zmianę pór roku. Ustalenia rozwiały wątpliwości, czy wkręty się poluzują, czy drewno może pęknąć, dlatego mistrzowie firmy zaczęli stosować i polecać tę metodę mocowania innym.
„Powodem stosowania ukrytego systemu mocowania jest estetyczny wygląd, po drugie, w miejscu wkręcenia wkrętu nie powstają drzazgi, które mogłyby wbić się w nogę, a po trzecie, drewno w tym miejscu nie gnije. Bo przy wkręcaniu śrubę wkręca się od góry, w tym miejscu gromadzi się woda” – mówi T. Sakalauskas.
Odległość pomiędzy śrubami obrotowymi zależy od wytrzymałości płyty na zginanie. Odległość ta wynosi zwykle 40-50 centymetrów.
Na koniec pracy należy napić się drewna
T.Sakalauskas zachęca tych, którzy wątpią we własne siły: z pewnością taras można opanować samodzielnie, bo w tej okolicy nie ma na czym „zarabiać”.
„To nie jest warstwa izolacji, przy której trzeba uważać na mostki cieplne, a nie dach, przez który woda może spływać po głowie. Najgorsze, co może się zdarzyć, to konieczność wymiany kilku desek. Dla większości rolników praca z drewnem to przyjemność. Wystarczy odpocząć, przeczytać informacje i zabrać się do pracy” – powiedział T. Sakalauskas.
Gotowy taras olejowany. Olejek chroni przed promieniami ultrafioletowymi słońca, pleśnią i grzybami.
„Jeśli taras nie zostanie pokryty olejem, w końcu nabierze on szarawego koloru postarzanego drewna” – ostrzegał T. Sakalauskas, reprezentujący producentów oleju WOCA.
Firma „MDS terasos” foto/MDS terasos posiada taras
Proces olejowania trzeba będzie powtarzać co roku, najlepiej wiosną, kiedy rozpoczynają się inne prace przygotowujące do ciepłego sezonu. Latem olej zapobiega wysychaniu desek tarasowych, zimą wręcz przeciwnie, zapobiega przedostawaniu się wody w pęknięcia drewna.
„Olej wystawiony jest na działanie słońca, wiatru, deszczu i śniegu przez cały rok, dlatego co roku należy odnawiać jego warstwę. Przede wszystkim należy dobrze umyć taras – przynajmniej wodą i jeśli budżet pozwala – zakupić specjalnym detergentem, zarodniki drewna otwierają się, aby lepiej nasycić olej” – podkreśla T. Sakalauskas.
Do mycia tarasu używaj szczotki zewnętrznej. Jeżeli przez kilka lat z rzędu zaniedbywałeś ten obowiązek, będziesz musiał włożyć więcej pracy. W takim przypadku należy użyć specjalnej maszyny polersko-myjącej z tarczą szorującą do prania, którą można wypożyczyć, oraz intensywniejszych detergentów, bardziej nadaje się do renowacji tarasu.

Oleje przeznaczone na taras różnią się składem – mieszkańcy coraz częściej wybierają produkty bardziej ekologiczne. Również według T. Sakalauskasa oleje dzieli się na „olej jednorazowy” i „olej dwukrotny” ze względu na to, ile razy należy nimi smarować drewno. Prowadzący wywiad przestrzega jednak, aby obserwować, czy drewno po nałożeniu zamierzonej liczby warstw „prosi się” o więcej.
„Samo drewno decyduje o tym, ile razy należy je pokryć olejem” – mówi T. Sakalauskas.
I tyle – po umyciu i olejowaniu tarasu będziesz mógł spokojnie z niego korzystać przynajmniej przez rok. Jeśli nie jesteś „tarasowym pedantem”, możesz zaopatrzyć się w „olejek do mycia”, który za jednym razem umyje i uzupełni powierzchnię drewna niezbędną warstwą oleju.