Czy drewniane deski tarasowe wymagają olejowania?

Czy drewniane deski tarasowe wymagają olejowania?
Jednym z najczęstszych pytań w naszej branży jest to, czy olejować drewniane deski tarasowe. Jako profesjonaliści tarasowi mamy jasne stanowisko – olejowanie jest konieczne. Olej chroni deski przed naturalnym szarzeniem, zawiera składniki przeciwgrzybiczne i pleśniowe, chroni przed gniciem, zimą chroni przed wchłanianiem wilgoci, a latem wręcz przeciwnie, nawilża deski.
Przyjrzyjmy się głównym rodzajom desek tarasowych dominujących na rynku litewskim.
Impregnowane sosnowe deski tarasowe
Przede wszystkim, aby zabezpieczyć piękny brązowy kolor nadawany przez impregnat przed promieniami UV, taras należy olejować olejem olej zawierający pigment. Najlepiej zrobić to po ułożeniu tarasu i odczekać tydzień przed rozpoczęciem układania desek, ponieważ impregnowane deski tarasowe często są wilgotne.
Inną kwestią jest to, że jest to najbardziej pękająca deska tarasowa, zarówno od słońca, jak i od zimna. Zatem w miarę możliwości olej ochroni deski przed pękaniem.
Modrzewiowe deski tarasowe
To największe deski tarasowe na Litwie, wokół których krążą mity. W Internecie można znaleźć wiele opinii, że deski te są na tyle bogate w swój „skład”, że przy montażu tarasu i pozostawieniu go bez opieki, deski przetrwają sto lat. To nie jest prawda.
Modrzew ma wspaniałe usłojenie drewna i aby zabezpieczyć tę naturalną drewnianą układankę przed szarzeniem, jak każde drewno, należy ją zaolejować olejem pigmentowanym.
W przypadkach, gdy pożądane jest uzyskanie efektu starzenia modrzewia, stosuje się siarczan żelaza. Jednak nawet po zastosowaniu siarczanu żelaza nadal zalecamy przynajmniej jednokrotne posmarowanie desek bezbarwnym olejem, aby „zamknąć” nim otwarte pory drewna. Choć modrzew wchłania mniej wody, olej zabezpieczy deski przed pękaniem.
Taras modrzewiowy pokryty olejem w naturalnym odcieniu
Kolejnym, chyba najbardziej drażliwym problemem modrzewia są pojawiające się wzory. Po opadnięciu śniegu i wilgoci w okresie zimowym na modrzewiu tworzy się 1-2 mm łuszczące się „futerko” (zdjęcie poniżej), które po wyschnięciu tworzy drobne plamy. Największymi wrogami dziecięcych stóp są wzory powstałe w wyniku tych pęknięć oraz większe pęknięcia. Dlatego regularne stosowanie olejku zredukuje ten problem do minimum.
„Futro” na modrzewiowych deskach tarasowych
Termo sosnowe deski tarasowe
Jest to produkt wypalany w specjalnych komorach poprzez spalanie celulozy zawartej w drewnie. W rezultacie drewno termo gnije najwolniej ze wszystkich wymienionych rodzajów drewna. Teoretycznie (i producenci też to deklarują) nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed gniciem i po montażu można je pozostawić niezaolejowane. Jednak nawet stosując się do tych zaleceń olejowanie jest wskazane, jeśli chcemy uniknąć dwóch zjawisk – szarzenia desek tarasowych oraz powstawania wzorów. Przed szarością drewna zabezpieczy jedynie olej z pigmentem. Nawet termiczna deska tarasowa zamontowana od strony południowej zaczyna z czasem pękać. Co prawda nie jest tak mocna jak inne rodzaje desek, ale taka podłoga nie jest prezentem dla bosych stóp.
Termiczny taras drewniany
Aby obalić mit, że deski tarasowe można pozostawić bez oleju, warto wspomnieć, że nawet wielu producentów WPC (czyli półplastiku z drewna) już przyznaje i zgadza się, że jeśli chcemy uniknąć smarowania, lepiej olejować deski tarasowe przezroczystym olejem plamy i są prostsze w utrzymaniu.
Jeśli masz pytania dotyczące olejowania tarasu zapraszamy patrzeć na instrukcja olejowania tarasu.