Jak prawidłowo przygotować taras na zimę?

Jak prawidłowo przygotować taras na zimę?
Miniony ciepły sezon, spędzanie przytulnych letnich wieczorów na tarasie zamieniło się w przyjemne wspomnienia, które można powtórzyć za kilka miesięcy. Co zrobić, aby taras zimą nie stracił swojego estetycznego wyglądu, wyglądał jak nowy, był dobrze wyposażony i kusił do spędzania na nim czasu?
Czy warto prać, jeśli nie będzie używany po ochłodzeniu się, jeśli będzie stale narażony na jesienne i zimowe opady?
Czy deski tarasowe drewniane należy impregnować, olejować lub w inny sposób obrabiać, czy lepiej zostawić te prace na wiosnę?
Potrzebujesz pokryć taras specjalną powłoką, folią, markizą lub innym pokryciem ochronnym na zimę?
Na te i inne pytania właścicieli tarasów odpowiemy w tym artykule.
Firma opracowująca koncepcję centrum tarasowego wie niemal wszystko o montażu i pielęgnacji tarasów i chętnie dzieli się swoją ekspercką wiedzą. Zdaniem przedstawiciela firmy „MDS terasas”, przynajmniej minimalne odpowiednie przygotowanie tarasu do zimy zaprocentuje wiosną. Dlatego w obliczu nieubłaganego zbliżania się sezonu zimowego warto zainwestować czas i energię w kilka podstawowych etapów przygotowania tarasu.
Tomas Sakalauskas, menadżer ds MDS terrasos, radzi, aby nie zapomnieć o pielęgnacji tarasu po jego aktywnym okresie użytkowania. Przecież po kilku miesiącach, gdy zaświeci wiosenne słońce, taras znów będzie potrzebny. Od czego zacząć przygotowanie tarasu na zimę i co będzie kosztować?
Magazynowanie zapasów
Pierwszym krokiem przed przygotowaniem tarasu do zimy jest przechowywanie rzeczy, którymi cieszyliśmy się w sezonie letnim. Zaleca się nie pozostawiać na tarasie mebli ogrodowych, grilli, doniczek, świeczników, latarni, wyrobów tekstylnych i innych akcesoriów zewnętrznych, które były używane latem na tarasie, na zimę.
Bez możliwości przechowywania zapasów tarasowych w pomieszczeniach zamkniętych, grille, sprzęt sportowy, stojaki, szafy zewnętrzne, skrzynie i inne cięższe przedmioty należy podnosić z ziemi na stabilnych podporach. Dzięki temu pod rzeczami nie będzie gromadzić się wilgoć, a pokrycie tarasu będzie wentylowane.
Zadaszenie tarasu
Ci, którzy chcą zachować pierwotny wygląd tarasu w okresie zimowym, zastanawiają się, czy konieczne jest przykrycie go pokryciami ochronnymi, aby uniknąć niepożądanych skutków opadów atmosferycznych. Eksperci twierdzą, że z tarasu można korzystać nawet w chłodne pory roku, dlatego nie ma potrzeby jego zakrywania, niezależnie od tego, czy taras jest zadaszony, czy nie. Przykrywać należy wyłącznie w przypadku mebli ogrodowych, grillów lub innych przedmiotów zimujących na zewnątrz, jednak nie zaleca się przykrywania podłóg tarasowych drewnianych lub kompozytowych drewniano-plastikowych. Przykryte drewno nie będzie oddychać, pomiędzy pokryciem a tarasem gromadzi się wilgoć, przez co taras może zacząć gnić i może pojawić się na nim pleśń. Deski świerkowe lub sosnowe stosowane do montażu tarasów na Litwie są impregnowane lub poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu są odporne na zimno i wilgoć. Tarasy modrzewiowe lub kompozytowe drewnopodobne charakteryzują się także odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. To prawda, że nabywają takie właściwości dopiero po odpowiednim przygotowaniu i działaniu.
Mycie tarasu
Dobrze jest, jeśli podłogę tarasową ułożyłeś z wysokiej jakości i trwałych materiałów, ale wymagają one przynajmniej minimalnej konserwacji. Wspomnienia z wakacji spędzonych na tarasie na długo pozostaną w pamięci, a ślady imprez czy aktywnego spędzania czasu warto zatrzeć. Ten krok pomoże nie tylko utrzymać go w czystości, ale także zadbać o zabezpieczenie tarasu, aby służył jak najdłużej. Jeśli pozostawisz drewnianą podłogę tarasową nieumytą na zimę, plamy z błota powstałe latem zostaną pogłębione i uwydatnione przez zimowe opady, a sprzątanie tarasu wiosną będzie wymagało znacznie więcej wysiłku.
Przedstawiciele „MDS terasos” radzą zmyć powstały latem brud z tarasu specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Produkty do pielęgnacji tarasów są dostępne w szerokiej gamie, ale profesjonaliści zajmujący się tarasami zalecają ich stosowanie Środek do czyszczenia drewna na zewnątrz WOCA .
Impregnacja tarasu
Najważniejszym i najczęściej zadawanym przez właścicieli tarasów pytaniem do fachowców tarasowych jest to, ile razy w roku i kiedy impregnować deski tarasowe zewnętrzne. Czy wystarczy olejować deski tarasowe wiosną, czy też zrobić to samo, gdy zbliża się pora deszczowa i chłodna?
Prawda jest taka, że w ciepłym sezonie drewniane tarasy, szczególnie te otwarte (bez dachu), narażone są na działanie bardzo gorącego słońca, a także niezwykle silnego deszczu i wiatru, przez co olej w naturalny sposób nieco się zużywa. Warto też wspomnieć, że jeśli taras będzie regularnie pielęgnowany, np. co roku przez cztery lata, takie deski tarasowe można na tyle wzbogacić olejem, aby miały warstwę ochronną na sezon zimowy. Na pytanie, czy warto olejować tarasy jesienią, fachowcy z „MDS teras” odpowiadają pozytywnie: tak, to najlepsza ochrona dla drzewa, ale jest też droższa i nie jest „przyjemnością” akceptowalną dla wszystkich . W tym roku firma WOCA wprowadziła nowy produkt, który idealnie sprawdza się jako opcja pośrednia. Jest to produkt uzupełniający olej – „WOCA external Oil Refresher”. Narzędzie pełni funkcję płynu myjącego (po rozcieńczeniu go w określonej proporcji wodą). Wystarczy tylko umyć taras, a deski zyskają dodatkowe zabezpieczenie. Zaleca się mycie tarasów takim narzędziem kilka razy w roku, a warstwa oleju i kolor będą takie same przez cały rok.
Pielęgnacja zimą
Po odpowiednim przygotowaniu tarasu na zimę, umyciu i zaimpregnowaniu powłoki, usunięciu ładunków przedmiotów i innych czynników sprzyjających gromadzeniu się wilgoci, taras nie wymaga dodatkowej konserwacji. Jeśli w zimie śniegu jest dużo, należy go regularnie odgarniać z tarasu. Należy podkreślić, że nie należy skrobać lodu ani zmarzniętego śniegu, ponieważ może to również spowodować uszkodzenie warstwy oleju. Ci, którzy chcą uniknąć kopania śniegu, powinni rozważyć zainstalowanie szopy na patio. Zadaszenie ochroni przed opadami atmosferycznymi i nasłonecznieniem, ograniczy sezonowość, wydłuży czas użytkowania tarasu, ułatwi konserwację i stworzy walory estetyczne.
Podzieliliśmy się z Wami kilkoma wskazówkami, jak prawidłowo przygotować taras na zimę, co mamy nadzieję pomoże uchronić tarasy przed zimowymi przymrozkami i innymi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą zimna pora roku.