Konserwacja tarasu

Jaki olej wybrać na taras?

Jaki olej wybrać na taras?

Ciepła pora roku zbliża się nieubłaganie. Spieszymy się z odpowiednim przygotowaniem tarasów zewnętrznych, dlatego jednym z najczęściej zadawanych pytań jest „które olej do wyboru na taras „? Zamontowałeś taras, o którym marzyłeś od dawna, pachnący świeżym drewnem, ale gdy świeci wiosenne słońce i topnieje zimowy śnieg, zauważasz, że zmienił się wygląd drewnianej wykładziny tarasowej? Intensywne użytkowanie, bezpośrednie nasłonecznienie i trudne warunki atmosferyczne zrobiły swoje, dlatego po zimie drewniany taras wygląda zupełnie inaczej. Nie rozpaczaj, Twój taras może wyglądać tak, jakby dopiero co został ponownie zamontowany, jeśli będziesz przestrzegać podstawowego warunku – będziesz o niego regularnie dbać. Aby tarasy z desek jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd i służyły dłużej, zaleca się każdej wiosny odnawianie drewnianej powierzchni pokrycia. Jak to zrobić dobrze?

Konserwacja tarasu drewnianego

Drewniane tarasy na Litwie są zwykle wykonane z poddanego obróbce termicznej lub impregnowanego drewna sosnowego, modrzewiowego lub twardego drewna. Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym odnawianiu drewniana powierzchnia tarasu stanie się trwała, odporna na wilgoć, czysta i doskonale zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Niezabezpieczona powierzchnia staje się szara, zaczynają tworzyć się pęknięcia. Ostatecznie powierzchnia zostaje pokryta brudem, mchem lub pleśnią. Powłoka drewna nie tylko traci swój estetyczny wygląd, ale także staje się śliska, a nawet zaczyna gnić. Uszkodzeniu ulega także pod wpływem intensywnego światła słonecznego – niszczą one strukturę powierzchni drewna. Dlatego zaleca się olejowanie wszystkich rodzajów drewna tarasowego.

Aby odnowić i przygotować taras drewniany na nowy sezon, należy wykonać następujące czynności.

Krok 1 . Dokładnie oczyść brud

Proces wiosennej renowacji tarasu drewnianego rozpoczynamy od usunięcia zabrudzeń. Im czystsza i bardziej sucha powierzchnia drewna, tym głębiej środki ochronne wnikają i przylegają. Dlatego przed ich użyciem należy dokładnie oczyścić zabrudzenia. Gdy olej do drewna zostanie nałożony na zabrudzoną powierzchnię, nie będzie on w stanie w pełni wniknąć, co spowoduje powstanie nowej warstwy brudu.

Co czyścić?

Czy wystarczy po prostu umyć taras wodą, czy potrzebne są specjalne środki? Tomas Sakalauskas, przedstawiciel długoletnich profesjonalistów firmy MDS terasos twierdzi, że stosując narzędzia specjalnie zaprojektowane do pielęgnacji tarasów drewnianych, można szybciej i efektywniej osiągnąć pożądany efekt czystego tarasu. Jeśli chcesz usunąć zaschnięty brud, radzi najpierw wybrać środek do czyszczenia drewna marki Woca, który działa jak mydło. Jeżeli plamy z brudu, oleju, tłuszczu i innych zabrudzeń są bardzo stare, warto wybrać nieco mocniejszy produkt – środek do czyszczenia drewna” Środek do głębokiego czyszczenia WOCA „. Obydwa narzędzia są przyjazne dla środowiska, trawnik i roślinność wokół tarasu po zabiegu czyszczenia pozostaną zdrowe, a powierzchnia drewna będzie lśnić czystością.

środek do czyszczenia drewna

2 krok. Pozostawić powierzchnię do wyschnięcia

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni drewnianych roztworem wody i środka do czyszczenia drewna należy pozostawić powłokę do całkowitego wyschnięcia. Im bardziej sucha powierzchnia, tym głębiej wnika olej do drewna, co stanowi doskonałą ochronę przed wilgocią, promieniami UV i różnymi zabrudzeniami. Olejując nie do końca wysuszoną powierzchnię drewna, trudno będzie uzyskać pożądany efekt. Nałożenie oleju na mokre drewno może pogorszyć jego stan i nie dać długotrwałego efektu.

Krok 3. Olejowanie powierzchni drewnianych

Po usunięciu warstwy brudu nagromadzonego zimą czeka nas najważniejsza praca w procesie odnowienia tarasu – olejowanie. To olej drzewny to magiczne narzędzie, które spełnia wiele przydatnych funkcji. W pełni chroni drewno, zapobiega jego pękaniu, zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodliwych czynników takich jak mech, pleśń czy inne szkodniki. Wnikając w głębokie warstwy, olej przedłuża żywotność drewna i jego doskonałą estetykę.

Jaki olej do drewna wybrać?

Eksperci „MDS taras” radzą zastosować serię produktów jednego producenta, a do olejowania tarasu wybrać znany, sprawdzony i ulubiony olej „Woca” do pielęgnacji drewna zewnętrznego. Olejek ten może być naturalny lub z pigmentami o różnych odcieniach.

olej do tarasów

Jaki kolor oleju jest najpopularniejszy?

Komentarz Tomasa Sakalauskasa, menadżera MDS Terasos:

„Zwykle ludziom z natury podoba się brązowy kolor desek tarasowych impregnowanych i sosnowych Termo, dlatego chcą zachować dokładnie ten, oryginalny kolor. Wiele osób daje się zwieść myśleniu, że olejując naturalnym kolorem uda im się zachować ten sam brąz kolor desek Nie jest to prawdą. Drewno szarzeje pod wpływem promieni UV, a jedyne co powstrzymuje to szarzenie to pigment, jakim jest barwiony olej. Kolor „Woca Teak” nadaje deskom bogactwa i ochrony przed słońcem zmieniając w minimalnym stopniu naturalny kolor desek sosnowych, jest to bardzo udany kolor dla najczęściej stosowanych desek tarasowych w naszym kraju, dlatego najpopularniejszym kolorem jest Teak. Również Klienci często wybierają brązowy Orzech, Orzech Laskowy oraz szary Antracyt, Grzmot Szarość i Szarość Kamienna Niektórzy decydują się na olejowanie powierzchni drewnianych tarasu odcieniem „Czarnego” – jest to kolor bardzo bogaty, solidny i nowoczesny.”

Kryteria doboru koloru oleju do drewna

Właściciele tarasów przy wyborze koloru olejowania powierzchni drewnianych kierują się przede wszystkim swoim gustem lub łączą kolor pokrycia tarasu z kolorystyką wybraną przez elewację domu, stolarkę okienną, architekta projektu lub projektanta. Warto też wiedzieć, że gdy już zaczniemy olejować taras na wybrany kolor, nie trzeba go wybierać co roku. Za pomocą wspomnianego wcześniej narzędzia – zmywacza „Woca Deep Cleaner” – można oczyścić drewno z starego koloru i ponownie zaolejować olejem w innym odcieniu. Szczególnie dobry efekt uzyskamy, jeżeli wybierzemy ciemniejszy odcień olejku niż poprzedni.

Właściciele tarasów z drewna modrzewiowego często celowo dopuszczają światło słoneczne do zmiany koloru desek modrzewiowych, ponieważ chcą uzyskać efekt szarego drewna. Warto jednak pamiętać, że nawet w tym przypadku deski należy pokryć naturalnym olejem barwiącym, który zabezpieczy drewno przed pękaniem i działaniem szkodników.

Konserwacja desek tarasowych z kompozytu drewna i tworzywa sztucznego

Powszechnie uważa się, że deski tarasowe z kompozytu drewna i tworzywa sztucznego (znane również jako WPC) po zamontowaniu nie wymagają konserwacji. Z tego powodu płyty WPC są popularnym wyborem, ponieważ wymagają mniej konserwacji niż deski drewniane. Niemniej jednak nie można całkowicie uniknąć konserwacji. Wiosną deski te trzeba będzie umyć w ten sam sposób, aby usunąć brud nagromadzony zimą. Płyty WPC, podobnie jak drewno, można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą bezbarwnego oleju lub nanopowłoki Woodshield. Zapewniając tę ​​ochronę, byłoby mniej zabrudzeń i trudnych do czyszczenia plam. Spowoduje to zaimpregnowanie desek, uczyni je bardziej odpornymi na czynniki zewnętrzne i wytrzymają dłużej.

Narzędzia do pielęgnacji tarasu

Oprócz narzędzi polecanych przez fachowców tarasowych, skuteczna renowacja tarasu drewnianego będzie wymagała także narzędzi pracy. Do umycia wykładziny tarasowej, usunięcia mchu, pleśni, zszarzeń czy plam przyda się twarda szczotka do szorowania. Na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię najlepiej nałożyć olej do drewna za pomocą pędzla olejującego lub w przypadku większych powierzchni zastosować aplikator z gąbką.

pędzel do olejowania

Renowacja pozostałych powierzchni drewnianych tarasu

Mówiąc o pielęgnacji i przygotowaniu tarasu do sezonu letniego, skupiliśmy się na pokryciu tarasu. Warto jednak zaznaczyć, że w podobny sposób odnowić i przygotować na lato można drewniane elementy elewacji czy wiaty tarasowej oraz drewniane meble ogrodowe. Zaleca się stosowanie tych samych produktów co do tarasów i stosowanie metody „wytrzeć – pozostawić do wyschnięcia – olejować”.