Przygotowanie podłoża tarasu

Przygotowanie podłoża tarasu

Taras jest konstrukcją o lekkiej konstrukcji, wymaga jednak podstawy, czyli fundamentu tarasu. Można oczywiście zmontować taras, po prostu „rzucając” cegły na trawę, ale każdej wiosny będzie on dosłownie „pływający” i „nieco” inny.

Geowłóknina – ważne jest, aby po ułożeniu fundamentu ułożyć geowłókninę, w przeciwnym razie trawa będzie rosła i pełzała przez szczeliny w deskach. Dlaczego nie można położyć folii polietylenowej lub jakiegoś „agro”? Bo ważne jest, aby woda dobrze odpływała i nie gromadziła się – geowłóknina doskonale przepuszcza wodę, jest mocna i trwała, w przeciwieństwie do innych folii, które nie przepuszczają wody i stworzą doskonałe podłoże dla pleśni, fermentacji, gnicia itp. pod taras.

Rodzaje pali tarasowych – podpory

Podstawy śrubowe

Przygotowanie podłoża tarasuFundamenty śrubowe – czyste i szybkie przygotowanie podłoża tarasu. Jedną z głównych zalet tego typu podkładów jest to, że nie wymagają one wielu przygotowań i składników – takich jak piasek, cement (lub gotowe worki z betonem), zbrojenia, mieszalnika i ciężkiej pracy. Działa tak samo jak duży wkręt do drewna, tyle że jego zadaniem jest przytrzymanie ładunku wkręconego w ziemię. Będziesz mógł wkręcać śruby obok siebie, a co najważniejsze, będziesz mógł od razu przystąpić do kolejnego etapu – montażu ramy. Podobnie jak w przypadku typowych fundamentów, zalecana głębokość to 80-120 cm lub poniżej zera.

Wideo – wkręcanie słupków ręcznie

Wideo – jaki fundament śrubowy wybrać?

Wideo – wkręcanie śrub w fundamenty za pomocą urządzeń elektrycznych

Cokoły

Podpory regulowane jako podstawa pod tarasy stosowane są najczęściej na dachach odsłoniętych lub na podłożu solidnym, takim jak beton, kostka brukowa. W miejscach gdzie występuje niewielka różnica wysokości, z łatwością wypoziomują płaszczyznę.
Na ziemi taki system, gdy gleba jest wykopana, wylewana jest warstwa pokruszonego kamienia, jest ona zagęszczana, w celu uzyskania stabilnej podstawy stosuje się cegły chodnikowe (są stosunkowo niedrogie) i instaluje się na nich cokoły, jest to stosowane, gdy istnieje wiele (lub kilka, ale nie wiadomo w którym miejscu) ważnych komunikatów i podczas wiercenia pali istnieje ryzyko ich uszkodzenia. W przeciwnym razie taki system nie jest opłacalny, ponieważ jest droższy niż wiercone pale betonowe.

Wiercone pale betonowe

Wciąż często najpopularniejszy typ słupa w naszej ofercie, zapewniający najlepszą dostępność. Wygodny, mocny i trwały sposób na podstawę tarasu. To prawda, że ​​nie tak czysto i szybko, jak w przypadku kijków wkręcanych. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń, na Litwie zaleca się wiercenie słupów o średnicy 0,8 – 1,2 m. Do pala zwykle wkłada się metalową śrubę ocynkowaną jako element mocujący, który służy do dokręcenia ramy.

Rury metalowe są sfałszowane

Jest to technologia wywodząca się z budownictwa wapiennego. Rury metalowe, najlepiej ocynkowane, wbija się w ziemię. Można go stosować na konstrukcje o małych obciążeniach, np. podłogi tarasowe o powierzchni 10-20m2.